Muzikoterapie | Naučit se .CZ

UživatelUživatel: Neznámý | Přihlásit se | Zaregistrovat se | Domů

Kategorie

Muzikoterapie

<< Zpět na přehled článků

Přidáno: 19.01.2011

Myslíte si, že neumíte zpívat a stydíte se? Buďte bez obav. Muzikoterapie je pro všechny. Léčba hudbou je celosvětově uznávána a prvotní zmínky o ní najdeme v Bibli ve Starém Zákoně.

V Olomouci se jí zabývá Mgr. Soňa Vidličková, učitelka zpěvu a muzikoterapeutka, působící v Hudebním ateliéru Múza na Táborské 1.

Vcházejíc do ateliéru na vás zpoza branky vykoukne malá zahrádka japonského stylu. Za posuvnými prosklenými dveřmi si lahodí učebna vymalovaná teplou oranžovou a ozdobená bubínky, klavírem a kytarou. Samozřejmostí je svíčka proteplující prostor. Při vstupu si podávám dveře s jedním z mnoha žáků paní Vidličkové. Chce zkusit štěstí v SuperStar a tvrdě trénuje. Takže, držme mu palce!

Soňa Vidličková pracovala 20 let ve školství a zvídavost o hudbě ji zavedla přes zpěv až k otázkám, jak může muzika pomoci v mluveném projevu, odbourání psychických bloků a relaxaci. Víte že východní medicína už dávno zná ozdravné účinky některých hlásek a slabik, jež pomáhají odbourat i psychické bloky přes hlasový projev? I s nimi paní Vidličková pracuje.

Jak muzikoterapie může pomoci vám? Paní Vidličková se zaměřuje na dospělé, studenty a v omezené míře i děti. V současné době pracuje se studenty, kteří zdokonalují svůj zpěv, nebo se zbavují strachu z něj. Už vám někdo řekl: „Zpívej jen v sebeobraně?" Ani nezmiňuji hodiny hudební výchovy! Studený pot, který antitalentům stékal po zádech, jim nemilosrdně zavřel ústa (a sevřel půlky)na mnoho dalších let. Podle Soni Vidličkové překonání každého bloku jde ruku v ruce s tím, že otevře naše další vrátka a uvolní nás.

Muzikoterapie učí pracovat s hlasem, abyste mohli celý týden fungovat. Je k tomu zapotřebí alespoň 10 lekcí, kde si utvrdíte nový přístup k hlasu a získáte zpětnou vazbu. Co očekávat? Alfou a omegou zpěvu je práce s dechem, změna nastavení hlasu, naučíte se ho využívat podle okolností, zmírnit hlasovou indispozici a celková sebeprezentace se zlepší. Soňa Vidličková k tomu dodává: „Když si někdo nevěří v mluveném projevu a získá jistotu ve zpěvu, tak se to automaticky přenese zpět do jistoty v projevu a posazení hlasu v běžné artikulaci."

Chcete zpívat? Zajděte na muzikoterapeutický večer. Ve skupině asi 10 lidí vypadnete ze splínu. Každý zúčastněný improvizuje dle vlastních možností, pokud se potřebujete něčeho chytit, paní Vidličková vysvětlí techniku alikvotního zpěvu. Většinou se odpíchnete od písniček, které znáte z dětství, nebo exotických manter o 4 tónech. Zpíváte je dokola a postupně se přidávají ostatní podle svých možností. Každý si to může užít podle svého. Nezpěváci hodí do placu jednoduché tóny, talentovanější vytvoří barevné melodie. Jde o to se zbavit strachu a odhodit bariéry. Ti se zlatem v hrdle se naopak mohou naučit pokoře. Výsledek je neopakovatelná harmonie hlasů různých barev a možností. Závěrem posedíte u čaje a popovídáte si s ostatními. Věřte, všichni máme dispozice zpívat!

 „Alikvotní zpěv je technika, kdy jako jedinec zpíváte dvojhlasně. Prvoplánově nejde o dvojhlas, ale určitou technikou vypíchnete vyšší frekvenční tóny. Každý hlas je tvořen mnoha frekvenčními tóny a tím je tvořena barva hlasu. Vy vypíchnete jeden z nich, držíte základní tón a nad ním se ozvou takové „píšťaličky", vyšší frekvenční tóny. Má se za to, že tyto tóny mají léčivé účinky. Takže se jedná o ozdravný zpěv.  Doporučuje se při vyčerpání, k odbourání stresu, uvolnění a dobytí energie." Dodává paní Vidličková.

Je spojitost mezi učením se hudbě a v jiných předmětech? Ano! Na tomto principu je postaven systém základních škol s rozšířenou hudební výchovou. Věděli jste, že podle některých vědců byl Mozart „jen" geniální matematik?

                Dle rozhovoru se Soňou Vidličkovou zpracovala Denisa Bartková.

 http://www.muzikoterapie.com/

Fotogalerie článku

Vložit nový příspěvek

Vaše jméno
Text
Antispam
Opište kód z obrázku

Diskuze k tomuto článku

K tomuto článku zatím nejsou žádné příspěvky.