Zbavte se rýmy očistou dýchacích cest | Naučit se .CZ

UživatelUživatel: Neznámý | Přihlásit se | Zaregistrovat se | Domů

Kategorie

Zbavte se rýmy očistou dýchacích cest

<< Zpět na přehled článků

Přidáno: 14.01.2011

Tématem dnešního povídání o zdraví bude očista dýchacích cest. Ovšem očista velmi jednoduchá, nenáročná a velmi levná (téměř zadarmo), ale s výjimečným efektem nejen pro dýchací cesty, ale pro celé tělo.

Je to metoda maséra a bylinkáře Pavla Šímy a určitě k ní na internetu najdete mnoho příspěvků. Pavel Šíma ji popisuje ve své knize „Za tajemstvím zdraví- s úsměvem, láskou a rozumem" vydanou nakladatelstvím Rosalie. Je to kniha napsaná velmi čtivým způsobem a velmi praktická. Většinu toho, co zde dnes napíši, jsem čerpala z této knihy, takže pokud by tato metoda někoho zaujala a chtěl se o ní dozvědět více, může si jí přečíst.

            Jde o to, že během dne nadýcháme spoustu nečistot z ovzduší. Tyto nečistoty se usazují na sliznicích nosu a dutin a my je musíme zase dostat z těla ven. Jinak jsme mnohem náchylnější k infekcím (bakteriální, virový, plísňovým). A to ještě v případě, že dýcháme nosem. Představte si, jak vypadají vaše plíce a průdušky, pokud dýcháte pusou. Po příchodu domů je tak ideální prohřát nosní vývod teplou vodou a snažit se nosem nečistoty vyfouknout.  Mnoho lidí a dětí dýchá pusou, málo smrkají a pak se jejich průdušky stále více zanáší.           

            Nos je jeden ze tří vývodů našeho těla. Vedle něj máme ještě dva spodní vývody. I těm můžeme pomoci odvádět nečistoty z těla a to třeba pravidelným pití teplé převařené vody. Ale o tom někdy jindy. Dnes se zaměříme na nos a dutiny.

            Pan Šíma doporučuje prostřiky nosních dutin výluhem z přesličky a anýzu. Špetku anýzu (cca 20 zrníček) a lžičku přesličky dáme do hrníčku a zalijeme vařící vodou (asi 1,5 dcl). Necháme 30minut louhovat a scedíme. Výluh vydrží pod pokličkou 24, max. 35hodin. Tento výluh nasajeme do stříkačky s obsahem 5ml, lehneme si na záda, hodně zakloníme hlavu a do každé nosní dírky vstříkneme 2,5ml. Hlavu musíme hodně zaklonit proto, aby se výluh dostal do čelních dutin, což je možné, jen pokud ležíte. Pokud by jste zaklonili hlavu v sedě, tekutina by stekla do krku. Velmi pravděpodobně vás to bude pálit - a to hodně (výluh by měl mít cca teplotu těla). U dětí tomu tak nebývá, ani tehdy, pokud mají zrovna zánět dutin nebo rýmu. Alespoň jsem se s tím v praxi ještě nesetkala. Asi ty sliznice nemají ještě tolik zanesené. Navíc u malých dětí tekutinu nasajeme do kapátka a pomalu kapeme. Tento prostřik musíme aplikovat nejlépe ráno nebo dopoledne, rozhodně ne před spaním, protože hleny se budou uvolňovat postupně a musíme vysmrkávat. V opačném případě by se hleny usazovali, eventuelně sklouzávali do dolních cest dýchacích a zaneřádily by je. Ani je nesmíme polykat. Tím bychom infikovali obsahem celé zažívání a kolik je to metrů střev, že? Ostatně spousta lidí hleny polyká a pak se divý, že mají špatná střeva, průjmy apod.

            Roztok dezinfikuje zánětlivé procesy, tvořící se od nečistot z dutin. Necháme působit 2 až 3 minuty a vysmrkáme. Postup opakujeme ještě 2krát. Zbytek tekutiny z hrníčku můžeme vypít. Obě bylinky jsou pro tělo prospěšné.

            Tato procedura s výplachem dutin není ale prospěšná zdaleka jen pro naše dýchací cesty. Její preventivní efekt je dalekosáhlý. Pokud jej ovšem provozujeme denně (i když i já se přiznám, že občas to stíhám jen několikrát v týdnu - lépe něco než nic) a dlouhodobě. Pan Šíma píše ve své knize, že výplachy dutin dělá poctivě několik let a nezná rýmu ani jiné nemoci. Výplachy dutin mohou zlepšit náš zrak, ulevit od senných rým, opakovaných angín a zánětů středouší, ulevit od paradentóz a jiných onemocnění dásní, odlehčit lymfatickým uzlinám, kde se shromažďují škodliviny, které má lymfa odvádět a v dalším sledu se tím tak uleví i ledvinám a močovým cestám. Takže se nedivte, když po nějakou dobu prováděných výplaších nosních dutin mnohé z vás přejdou opakované infekce močového měchýře. Můžete se přestat potit nebo alespoň váš pot nebude nepříjemně cítit. Výplachy jsou také prevencí mozkových mrtviček. Může vás přejít hučení v uších, které se řeší velmi obtížně a víceméně si s tím nikdo neví rady (i když mohou mít původ třeba v zablokované páteři). Pan masér Šíma ani neudělá masáž člověku, který předem neabsolvoval alespoň měsíční očistnou kůru dutin, protože jinak by nečistoty rozváděl masáží dál do těla. Však zatuhlé krční svaly jsou právě důsledkem zaneseného lymfatického systému a překyseleného těla.

            Vidíte, že z takto jednoduchého receptu, který vás téměř nic nestojí - jen drobet času- čiší neuvěřitelný efekt pro celé tělo. Chce to jen výdrž. Ono si sice můžete nakoupit v lékárně nejrůznější kapky a spreje do nosu, ale ty vám vaši rýmu jen posunou dále do těla. Nezamysleli jste se třeba ještě nad tím, jak vlastně fungují? Pan televizní redaktor si v reklamě vstříkne do nosu nosní sprej Olynth a hle ... on dýchá! Kam se ten všechen hlen poděl? Můžu vám z vlastní praxe říct, že pacientů, kteří se v naší ordinaci objevili se zabetonovanými dutinami a několikery antibiotiky a s úpěním prosili, ať uděláme cokoli, abychom je vysvobodili ze začarovaného kruhu, je stále více a většinou mají za sebou několikatýdenní (a to v lepším případě) používání nosních kapek. On se ten nos a sliznice musí vyčistit, vše co je tam usazené dostat pryč. Což za vás obvyklé chemické nosní kapky neudělají.

            Pokud škodliviny přitěžují uším, tak pomůže vatička namočená ve výluhu šalvěje a heřmánku. Tento výluh můžete aplikovat i do ústní dutiny na bolavé dásně.

            V případě bolestí v čelní dutině je vhodné kromě prostřiků používat i zábaly na čelní dutiny. Složení zábalu: podusíme pokrájenou cibuli 3až 4 minuty na trošce vody, smícháme se lžičkou anýzu a lžičkou fenyklu, lze přidat 2 až3 stroužky česneku a vše zabalíme do měkkého tvarohu. Přiložíme na čelo, eventuelně za uši (při bolavých uších)  a necháme pod gázou dvě hodiny působit. U dětí asi nevydržíte tak dlouho, ale vydržte, co to dá. Hlavně pozor, ne před spaním!

            Mnozí z vás budou překvapení různými reakcemi. Může vám téct nejen z nosu, ale i z očí a uší, můžete častěji chodit čůrat. Já sama si tímto pomohla od opakovaných ječných zrn.

            Takže všem přeji hodně štěstí a výdrž- ta je u tohoto způsobu prevence asi nejdůležitější a je vaší největší devizou.

            Přeji všem zdravou zimu a do jara ať vstoupíte zdraví a plní optimismu.

 

                                                             Ivona Chytilová

Vložit nový příspěvek

Vaše jméno
Text
Antispam
Opište kód z obrázku

Související články

Diskuze k tomuto článku

Josef Hajný - 15.10.2019 14:41

Lidi neblázněte žádná chemie ani sůl do nosu nepatří ta patří na silnici v zimě když je námraza

Jaromír MAREK - 31.05.2018 23:40

Mnoho lidí odradí silné pálení v dutinách a tlak v hlavě během prvních 3 - 4 prostřiků. Na snížení těchto nepříjemných pocitů js ozkoušel následující postup: 1 a 2. udělám jen s vlažnou vodou, 3. prostřik 50/50% voda / přeslič-anýzový čaj. Také je důležité do každé nos dírky POMALU KAPAT vodu (kapku za kapkou, příp nějakou vteřinu počkat, až se největší pálení zmenší). V dalších prostřicích, když už viry jsou oslabeny = tj. už to nepálí, můžeme půl objemu 5 nebo 10 ml stříkačky vstříknout naráz. Další důležité: Po vyfrkání obsahu dutin..., hlavně v první sérii prostřiků cítíme v ústech velmi husté....(sliny), kt se zbavím 1 - 2 x vykloktáním vlažnou vodou. Domnívám se, že tak napomohu rychlejšímu odchodu hlenů-zátěži z těla. Přeslič-anýzový čaj nechávám v dutinách působit 3 - 4 minuty. -------------------- Nejlepší zkušenosti 1) cca před 10 lety moje plíce předaly kr oběhu tolik kyslíku, že mě to podněcovalo běžet do kopce několik set metrů 2) cca před 5 lety po několika dnech na pláži js natolik vyčistil, že každý nádech byl provázen úžasným pocitem (ale po noční cestě druhý den ráno krev řečiště přineslo do plic další várku nečistot z některého smetiště na "odvoz", takže ten úžasný pocit z každého nadechnutí se stal jen příjemnou vzpomínkou. 3) před 11 měsíci js se také cítil úžasně (poslední den js "využíval celou 2 dcl skleničku), cestu domů js strávil ve vlaku v málo nepohodlném sedadle, takže js se několikrát probudil. Ale když js přijel domů, necítil js se nevyspalý, navíc js s batohem o hmotnosti 25 kg chodil nejméně 1 hodinu než js jej doma složil. Takže závěrem - VYTRVALOST RŮŽE PŘINÁŠÍ ALE já se těším na dobu, KDY ŽÁDNÝ USEDLÍK NEŘEKNE : JSEM NEMOCEN (Izaiáš 33:24) A to je tak blízko, že bych to symbolicky vyjádřil na POMYSLNÝCH HODINÁCH, kde ručičky ukazují méně než jednu minutu před půlnocí.

toNic - 01.09.2015 17:13

Aplikuji tretim mesicem. Jsem v peci pana Simy. Zalehlo v usich jsem mel take, dva tydny jedno ucho, dva tydny druhe. Ted uz je to v pohode. Zkuste dat den pauzu. Snazte se co nejvice frkat do umyvadla. Muze se ozivat neprijemne lupani, ale to odezni. Usni bubinek me to neprotrhlo, i kdyz jsem myslel, ze se to musi stat. Nemuzu si odpustit - proplachovani soli je fajn, ovsem sul je pro lidske telo jed. Pan Sima to tudiz nedoporucuje. Aplikoval jsem to take, s himalajskou soli. Normalni sul je k nesneseni. Neilmed - prosim vas kupujete predrazenou sul! To snad neni pravda. Utratte to za neco rozumnejsiho, tohle vam akorat taha penize z penezenky

michal - 05.08.2014 13:57

Dobry den. Po 14 dnech vyplachu jsem po rannim vyplachu vice zatlacil pro vysmrkani z leve nosni dirky a neco mi luplo v uchu. Ucho mam jiz 6 den zalehle a piska mi v nem. Zabaly z tbarohu nepomahaji. Muzete mi poradit?

Isabela Nová - 14.07.2014 07:27

Též jsem výplachy zkoušela, nejdříve jsem postupně přestala dýchat, měla jsem plně neprůchodný nos. Objevily se mi hojně polypy. Výplach vpravo zůstal ve středouší vůbec nic nešlo ven. Jsou to velké bolesti - k zbláznění. Nyní mám jedno ucho stále zalehlé a špatně slyším už týden. Poraďte prosím, co dál. Jsou z toho opravdu neštastná. Děkuji. Isabela

janet - 18.06.2014 10:32

Objevila jsem e-shop www.obchodproalergiky.cz,teď v pylovém období dělám proplach 2x denně s lahvičkou Neilmed.Je to novinka v ČR.

Věra Černá - 19.04.2014 18:21

... jak mám věřit autorce, když je článek plný pravopisných chyb !!!!!!!!!!!!!!

DANIELA POKORNÁ - 18.04.2014 14:06

Já se právě chystám začít s kúrou, zatím si dávám dávky prostřiků, mám problém s nosními dutinami a už mi zbývá dle lékařů jen odstranění laserem nebo užívat kortikoidy. Ani jedno se mi nechce, takže jdu s odhodláním do této metody:-)

janis - 17.03.2014 21:11

Já myslím,že používat v těhotenství lze.Určitě lepší,než chemie.Koupila jsem si v e-shopu sadu Neilmed.Zvládají to i malé děti.

Hanczeska - 13.01.2014 08:16

Dobrý den, chci se zeptat, zda jsou tyto výplachy vhodné i v těhoteství? děkuji.

nada - 11.03.2012 10:18

Plně souhlasím. K panu Šímovi, chodím už léta, taky nejsem puntičkář, ale snažim se proplachovat nos skoro denně, hlavně od podzima do jara. Také piju biliny, které on dá a hlavně řekně kdy pít a jak dlouho.

Denisa - 07.02.2011 14:31

Také doporučuji proplachy teplou vodou se špetkou soli. Asi 2dcl vody nalijeme do plastové láhve se \"sportovním, vysouvacím\" uzávěrem. Předkloníme se a do jedné nosní dírky vstříkneme vodu. Nebojte se, neudusíte se. Voda proteče za nosní přepážkou do druhé dírky a vyteče do umyvadla. To samé opakujeme i na druhou stranu. Proplachy jsou skvělá očista dýchacích cest, hlavně před nachlazením. Nejlepší sůl je samozřejmě mořská, nebělená.