Jak vyzrát na zimní počasí a zahřát promrzlé tělo | Naučit se .CZ

UživatelUživatel: Neznámý | Přihlásit se | Zaregistrovat se | Domů

Kategorie

Jak vyzrát na zimní počasí a zahřát promrzlé tělo

<< Zpět na přehled článků

Přidáno: 06.12.2010

Nastaly nám mrazy. Ne každý a ne vždy je zvládáme bez promrznutí a následného prochlazení.

Někdo je zimomřivější a studené počasí zvládá jen obtížně, trpí studenýma nohama a rukama. Ale i těm odolnější a otužilejším se občas podaří prochladnout. Zde je pár rad, jak organismus rychle zahřát aniž bychom sáhli po alkoholu (ne vždy je to možné a ne každý si to může dovolit).

            Velmi účinný je zázvorový obklad.  Kořen zázvoru dnes koupíte v každé zelenině. Je dobré ho mít po ruce po celou zimu. Můžeme jej přidávat i do čajů a jídel.

            Na přípravu 4-5 litrů tekutiny použijeme asi 100-140 g zázvoru. Není nutná striktní přesnost. Nemáte-li čerstvý zázvor, můžete použít sušený mletý. Zázvor postrouháme a vložíme do vlhkého plátýnka a svážeme (moc neutahujte, aby voda mohla vtékat dovnitř a ven). Můžeme dát zázvor i přímo do vody a pak scedíme. Přivedeme k varu, ale nevaříme. Vypneme plamen a necháme cca 10minut luhovat.

            Obklady se přikládají na holé tělo, pozor na spálení. Bavlněnou látku ponoříme do výluhu, vyždímáme pomocí vařečky, chvíli rozložíme a přikládáme na tělo. Přikryjeme ještě suchým ručníkem, aby horkost šla do těla a nevypařovala se. Měníme ve chvíli, kdy obklad přestává hřát, což je zpočátku po kratších intervalech. Jak látku znovu namáčíme do výluhu, musíme jej přihřívat, protože ponořením chladné látky se zchlazuje. Nikdy výluh nevaříme. Přikládáme opakovaně tak dlouho, dokud kůže postupně nezčervená (dáváme pozor, abychom pacienta nepopálili) a obkládaný necítí horkost až pocení. Obyčejně to trvá 20 až 30 minut, ale může být i 40minut.

            Nejčastěji se zázvorový obklad používá na ledviny. Ledviny zvláště v chladných dnech drží v těle chlad. Máte-li studené ruce, nohy, jste zimomřivý, venku jste prokřehli, je tato forma prohřátí ideální a udělá-li se co nejdříve po příchodu domů, je o to účinnější a můžete tak předejít nachlazení. U zimomřivých jedinců můžeme tento obklad pravidelně opakovat každý týden. Takto připravený výluh můžete použít i na studené nohy. Výluh dáte do lavoru a ponoříte do něj chodidla. Můžete přilít horkou vodu. Nejlepší je, když voda dosahuje nad kotníky. Toto je ideální technika, jak rychle zahřát děti, které přišli domů promrzlé ze zimních radovánek.  Nemáte-li zázvor, podobný rychlý účinek má solná lázeň.

            Zde jsou další situace, kdy můžete zázvorový obklad použít:

-mnoho druhů akutních i chronických bolestí (revmat., artritické a bolesti zad, křeče střev, menstruační křeče, ledvinové koliky, jestliže se bolest při proceduře zhorší, nepokračujeme,

 • - lehké zánětlivé stavy: bronchitida, zánět jater, infekce prostaty a močového měchýře (nikdy ne slepé střevo!!!),
 • - při astmatickém záchvatu můžete aplikovat obklad dlouhodobě, i hodinu,
 • - na uvolnění natažených svalů,
 • - byla-li poškozena nějaká tkáň, mohou zázvorové obklady urychlit hojení, např. při doléčování zlomených kostí

 

Kdy zázvorové obklady NEPOUŽÍVAT:

 • - nikdy nepoužívat na hlavu, na partie mozku, při zánětech dutin nebo záchvatech migrény jen formou mírného obkladu na obličej nebo oplachů,
 • - nikdy ne kojencům a starým lidem,
 • - nikdy ne na břicho těhotné ženy,
 • - nikdy ne při zánětu slepého střeva ani při zánětu plic,
 • - nikdy nepoužívat zázvorový obklad při vysoké horečce,
 • - nikdy nepoužívat při rakovinném nádoru

 

Smyslem zázvorového obkladu je povzbudit krevní oběh, povzbudit stagnaci tělních tekutin, které se projevují formou bolestí, zánětů, oteklin nebo zatuhlostí. Nepřikrývat igelitem nebo gumovou plenu.

            Četnost obkladů a doba použití jsou různé, dle stavu, který ošetřujeme:

 • - při některých akutních stavech (např. zatuhlý krk) - jednou za den po 2-3 dny,
 • - při akutních bolestech (např. ledvinová kolika) obkládáme třeba celé hodiny,
 • - při zánětu např. močového měchýře přikládáme 2x až 3x za den po několik dní,
 • - při chronických problémech (např. cysty) : denně po dobu několika týdnů, i měsíců,
 • - při chronických potížích, plynoucích z oslabených orgánů (jaterní potíže, oslabené ledviny) aplikujeme obklady 3-5 dní, pak na několik dní přerušit a opakovat zase 3-5 dní.

 

            Podobně zahřívací efekt na prochladnuté tělo jako zázvor má sůl. Máme ji doma stále, je rychle použitelná. Můžeme nasypat sůl do lavoru a ponořit do něj studené ruce a nohy. Jinou variantou je sůl zašitá do polštářku, nahřejeme ji v troubě na asi 40 stupňů a podložíme si jím záda (třeba u televize nebo si ji dáme do postele).

            Přeji všem krásnou zimu a příjemné radovánky na sněhu :-)

 

                                                                     Mgr. Chytilová Ivona

Vložit nový příspěvek

Vaše jméno
Text
Antispam
Opište kód z obrázku

Související články

Diskuze k tomuto článku

K tomuto článku zatím nejsou žádné příspěvky.