REHABILITACE – návrat do života a relaxace. | Naučit se .CZ

UživatelUživatel: Neznámý | Přihlásit se | Zaregistrovat se | Domů

Kategorie

REHABILITACE – návrat do života a relaxace.

<< Zpět na přehled článků

Přidáno: 30.11.2010

Rehabilitace znamená návrat od nemoci zpět ke zdraví. K tomuto jsou používány různé metody a postupy.

Většina rehabilitačních ordinací je soukromá, státní jsou ambulance při nemocnicích a léčebné ústavy zajišťující dlouhodobou péči se současnou hospitalizací. Ambulance pečují o pacienty s bolavými zády, po úrazech, po operacích pohybového ústrojí a po některých neurologických onemocněních, např. po mrtvicích, s roztroušenou sklerózou, obrnami např. lícního nervu, periferních nervů. Léčebné ústavy potom pečují o lidi se závažnějšími zdravotními problémy, jako např. po závažnějších operacích kloubů nebo páteře, po autonehodách či jiných závažných úrazech nebo onemocněních. Veškerá rehabilitační péče je hrazena zdravotními pojišťovnami, hradí se nadstandardní péče, která není nezbytná pro léčbu daného postižení jako klasické masáže, některé vodoléčebné procedury, lymfatické masáže, léčba ženské sterility metodou pí Mojžíšové atd. Pacient zaplatí 30,- Kč za vyšetření lékaře, v léčebných ústavech standardní poplatky za hospitalizaci.

A teď něco o metodách a postupech v rehabilitaci. Nebudu zatěžovat odbornými pojmy, pokusím se o laickou interpretaci. Nejvíce se užívá elektroléčba, měkké a mobilizační techniky na uvolnění měkkých tkání  (kůže,podkoží,svalů a fascií), různé druhy cvičení, vodoléčebné procedury. Mezi elektroléčebné procedury patří aplikace různých proudů na postižená místa, ultrazvuku a magnetoterapie. Při cvičení se také využívají různé metody - pacienti cvičí na lehátku, ve stoji, na balonech, různých labilních plochách, také se využívají činky, pružné tahy, overboly, rotoped, stepper a další pomůcky, což závisí na vybavení jednotlivých pracovišť. Vodoléčba zahrnuje perličkové a vířivé koupele částečné nebo celkové, přísadové koupele nebo cvičení v bazénu.

S počátkem podzimu se ambulance začínají plnit pacienty s bolavými zády. Sluníčko se schovalo, ochladilo se, nastala inverze, dny se krátí, lidé se choulí do bund a kabátů, přichází podzimní deprese, špatná nálada. Dostavuje se stres a ten jde ruku v ruce s bolestí zad. Fyzioterapeut se stává zároveň i psychologem, snaží se v lidech probouzet dobrou náladu, učit je pečovat o bolavé tělo, ale i bolavou duši. Často se stává vrbou, vyslechne spoustu lidských osudů. Pokud lze, snaží se pomoci dobrou radou, nebo jen vyslechne a zapomene. Je velmi důležité, aby lidé o své tělo pečovali neustále, ne až za 5 minut 12 nebo častěji až 5 minut po 12. Lidské tělo je uzpůsobeno pro pohyb a sedavý způsob života mu nesvědčí. Navíc v dnešní uspěchané době plné nejistot se k němu přidává stres a špatná životospráva. Na problémy si zaděláváme od dětského věku, kdy děti sedí půl dne ve škole a další půlden prosedí u televize či PC. Část dětí, která sportuje, je často přetěžovaná díky nesprávnému tréninku, který je většinou zaměřen jednostranně na daný sport, zřídka je prokládán prvky, které rozvíjí pohyblivost, obratnost a souhru lidského těla jako celku. Dochází k nerovnováze mezi jednotlivými svaly a svalovými skupinami, tzv. svalové disbalanci. To znamená, že některé svaly jsou silnější, jiné slabší, silnější přetahují ty slabší, mění se držení těla a zdravotní důsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Zatím je v naší populaci málo jedinců, kteří pečují o správnou životosprávu. K té nepatří jen správná strava, ale i péče o tělo a duši člověka. Nestačí se hýbat, protože pokud nám pohyb nepřináší radost a my se hýbeme jen proto, že musíme, nebo proto, že je in trávit čas ve fitku, je to jen uspokojení svého pocitu, což je málo. Není důležité, jak se hýbeme (pokud nemáme zrovna zdravotní potíže, které vyžadují určitý druh pohybu), ale to, aby nám pohyb přinášel radost a tím vyplavoval endorfiny -tzv. hormony štěstí, uspokojil nás nejen po stránce fyzické, ale i duševní, protože vyrovnaná psychika jde ruku v ruce se zdravím člověka. Psychické problémy, stres i deprese se dříve nebo později projeví zdravotními potížemi.

A jedna poznámka na závěr - je těžké pečovat o člověka, který si nepřipustí, že si problémy způsobil sám a svádí je na různé okolnosti, přitom tělu nebyl ochoten poskytnout ani základní péči, nepřipouštěl si signály jako únavu, počínající bolestivost, omezení pohybu.......najednou byl zaskočen, že se ráno nemohl hýbat a bolelo ho celé tělo. Takoví lidé se přiřítí do ordinace a chtějí rychle pomoci. A jsou nespokojeni, když se jim po první proceduře neuleví, případně se jejich problémy ještě zhorší. Oni si potíže hýčkali a pěstovali několik týdnů či měsíců, po nás chtějí okamžitou pomoc.  Člověk by si měl uvědomit, že jak je důležitá údržba pro auto, aby dobře sloužilo, tak je nezbytná údržba našeho těla. A stejný čas jako pro pěstování problémů bude třeba pro jejich odstranění. Zkuste vstávat každé ráno s úsměvem, s úsměvem prožijte celý den a život bude hned veselejší ............

 

Miloslava Švendová,

fyzioterapeut

Vložit nový příspěvek

Vaše jméno
Text
Antispam
Opište kód z obrázku

Diskuze k tomuto článku

K tomuto článku zatím nejsou žádné příspěvky.