Solná jeskyně Janského, Olomouc | Naučit se .CZ

UživatelUživatel: Neznámý | Přihlásit se | Zaregistrovat se | Domů

Kategorie

Solná jeskyně Janského, Olomouc

<< Zpět na přehled článků

Přidáno: 22.11.2010

Mnohá odborná pracoviště a lázně výrazně rozšířily své bohaté a léčebné prostředky o unikátní zařízení - mikroklimatické jódové jeskyně.

Pobyt v jeskyni pozitivně působí na široké spektrum zdravotních problémů. Není náhodou, že mnozí renomovaní odborníci zdůrazňují, že léčivé vlastnosti solných jeskyní intuitivně využívali již naši prapředci.

   Rozlišujeme dva typy solných jeskyní - vybudované z kamenné soli nebo z mořské soli. Mořská sůl je získávána z oblastí Mrtvého, Černého a Baltského moře. Největší účinek na lidský organismus mají solné jeskyně, které jsou vybudovány ze solných segmentů z Mrtvého moře (Jordánsko, Izrael).

  Vytěžená sůl je zpracována technologicky náročným způsobem - ohřevem a následným lisováním bez použití jakéhokoliv pojiva (lepidla). Tím si zachovává své původní chemické složení.

  Sůl z Mrtvého moře obsahuje mimo chloridu sodného až 55% minerálů. Pro srovnání - kamenná sůl kromě chloridu sodného obsahuje pouze 3% minerálů.

  Strop solné jeskyně je tvořen umělými krápníky. Podlaha solné jeskyně (vyhřívána podlahovým topením) je pokryta hrubou vrstvou krystalické soli. Celé prostředí je ionizováno proti vlhku a vzniká tak hypoalergické a bakterií prosté prostředí, blízké sterilnímu prostředí operačního sálu.

  Solné jeskyně jsou navíc vybaveny germicidními lampami, které po každé 45 minutové kúře společně se zvláštním systémem větrání dokonale pročistí vzduch v jeskyni tak, že zde žádné bakterie nejsou schopny života.

  Nemusíte až k moři - mikroklima solné jeskyně je mimořádně intenzivní a připomíná přímořské oblasti. Vzduch je nasycen mikročásticemi suché soli.

  Sůl z Mrtvého moře použitá ke stavbě těchto jeskyní obsahuje kromě chloridu sodného i další, velmi důležité minerály a stopové prvky jako např. jód, bróm, draslík, hořčík, vápník, železo, selen. Bylo prokázáno, že tyto prvky se v solných jeskyních uvolňují mnohem intenzivněji než ve volné přírodě.

   V průběhu 45 minutového pobytu v solné jeskyni vdechnete množství minerálů odpovídající zhruba třídennímu pobytu u moře. Mikročástice soli působí nejen na pokožku. Jejich inhalace zlepšuje funkce sliznic, zklidňuje zápaly a otoky a výrazně vylepšuje buněčnou imunitu. Jód, který má výrazné vasodilatační schopnosti působí i na zmírňování bolesti, zlepšuje prokrvování orgánů. Zlepšuje se také látková výměna i spalování tuků.

  Pobyt v solné jeskyni jednoznačně patří k pozitivům, kterými je možné rozšířit škálu léčebných prostředků bez nejmenšího rizika pro organismus.

  Léčebné kúry teda s plnou zodpovědností doporučují přední odborníci z řad pneumologů, alergologů, pediatrů, kožních a jiných lékařů.

 Pobyt v solné jeskyni blahodárně působí na:

 

 •  chronické záněty dýchacích cest, rýmu, nachlazení
 •  kožní onemocnění (lupénka, ekzémy, alergie, akné)
 •  astma, bronchitidu
 •  onemocnění srdce a cév
 •  vysoký krevní tlak
 •  vysokou hladinu cholesterolu
 •  revmatologická onemocnění
 •  civilizační nemoci
 •  oslabenou imunitu
 •  stres, nespavost
 •  celkové vyčerpání organismu
 •  jako rekonvalescence po náročných operacích 

  Pobyt v solné jeskyni je určen pro všechny věkové skupiny klientů.

  Vhodné nejen pro matky s dětmi, sportovce, důchodce, invalidy, ale i jako prevence pro zdravé lidi vyznávající zdravý životní styl. Pro studenty vynikající relaxace při náročném studiu. Do jeskyně mohou vstupovat i těhotné ženy.

  Solná jeskyně je místem, kde se uklidníte a necháte na sebe v příjemném a magickém prostředí působit sílu soli.        Za doprovodu relaxační hudby, v šeru, tichu a klidu, obklopeni 8 tunami soli výhradně z Mrtvého moře, načerpáte zdraví, sílu a energii.

  Do jeskyně se doporučuje vzít s sebou oblečení s dlouhým rukávem. Teplota v solné jeskyni se pohybuje okolo 21°C. Z hygienických důvodů se nevstupuje v obuvi, obsluha Vám zapůjčí jednorázové igelitové návleky na obuv.

  Jedna terapie trvá 45 minut. Doporučuje se absolvovat kúru alespoň 10 návštěv v co nejkratší době za sebou. V prvním týdnu ozdravné kúry je nejlepší absolvovat 3 - 4 návštěvy.

  Uvádí se, že jedna návštěva solné jeskyně vydá za 2 - 3 dny pobytu u moře.

   Sůl je naprosto nezbytnou součástí naší potravy, každý ji potřebuje. Sůl našemu zdraví buď velmi prospívá, nebo mu naopak velmi škodí, podle toho jakou sůl jíme.

  Nejhorší variantou je klasická jídelní sůl kuchyňská. Jedná se o sůl chemicky čištěnou (rafinovanou) a chemicky upravovanou. Chemické čištění zbaví sůl minerálních látek, které jsou pro tělo nezbytné. Chemicky čistá sůl (bez minerálních látek a příměsí) je vhodná hlavně pro průmysl, v lidském organismu je naopak škodlivá, neboť je velmi agresivní a pro tělo jedovatá. Chemickým čištěním sůl také ztrácí svoji biofyzikální hodnotu (životní sílu). Chemickou úpravou se následně "obohatí" sůl o "rádoby prospěšné látky" chemický jód a flór - vysoce toxické halogeny, které naopak zvyšují jedovatost chloridu sodného. Pro lidský organismus tolik potřebný jód a flór je třeba čerpat z přírodních zdrojů.

  Dále se do soli přidávají pomocné a další látky, které zjednodušují používání soli, ale bohužel na úkor lidského zdraví. (viz např. sloučeniny hliníku, které zajišťují sypkost soli, a jiné...). Tyto látky ani nemusí být uvedeny na obale. Lidské tělo se s touto solí těžko vyrovnává. Nejprve používá vlastní buněčnou vodu, aby ji neutralizovalo. Buňky zbavené vody umírají. Dále se snaží ji vyloučit z organismu. Co se nepodaří vyloučit se v těle usazuje a tak vznikají: překyselené edémy (otoky), vodní pokožka tzv. celulitida, na kostech usazená sůl vytváří revmatická onemocnění jako dna, artróza a artritida, tvoří ledvinové a žlučové kameny...

  Lepší variantou je přírodní kamenná sůl, ale ta je velmi těžko k sehnání bez chemických úprav a čištění.

  Mořská sůl je také vhodná pro lidský organismus, ale vzhledem ke znečištění dnešních moří, ji ani nelze doporučovat bez čištění.

  Nejvhodnější pro zdraví je čistě přírodní krystalická sůl. Je přirozeně obohacena o všechny nezbytné minerály potřebné pro lidský organismus. Je snadno vstřebatelná a její přebytky tělo snadno vyloučí ven bez vedlejších účinků. Na českém trhu je to sůl CEREUS.

  Sůl CEREUS je vhodná nejen k jídelním účelům, ale je také výborná k péči a ošetření těla. Ke koupelím, ústní a zubní hygieně, na tělesný peeling, na obklady a potírání, na ošetření kožních onemocnění, při ženských potížích apod.

 Zaujala vás léčba solí? Navštivte Solnou jeskyni Janského, v Olomouci na Janského 463/24. Oceníte dlouhou otevírací dobu a snadnou dostupnost. Více informací najdete na http://www.solnajeskynejanskeho.cz/, nebo telefonu 733 517 800.

Fotogalerie článku

Vložit nový příspěvek

Vaše jméno
Text
Antispam
Opište kód z obrázku

Diskuze k tomuto článku

Radek Červený - 23.11.2010 17:58

Rád se s Vámi podělím o svou zkušenost. Měl jsem značnou nedůvěru v solou jeskyni danou i tím, že to pro mne bylo tabu. Ale co, zkusit se má vše, takže jsem si zakoupil permanentku a po 10 vstupech mohu říci, že na sobě pozoruji velké zlepšení, a to jak po stránce dechové, kdy se mi krásně pročistili plíce, tak hlavně skrze mé potíže s lupénkou, kdo ji má, ví, o čem hovořím. Mohu směle prohlásit, že skutečně tohle funguje a není to jen nějaký blábol. Chcete důkaz? Pořizuji si další permanentku a navíc jsem si v jeskyni domluvil i slevu 10 % pro svou klientelu, protože pokud vím, že něco funguje, navíc odzkouším sám na sobě, proč se nepodělit o dobrou věc s ostatními. Pro ty, co stále ještě váhají, mám doporučení: vyzkoušejte a uvidíte sami.....za výsledek ručím.