Potravinové doplňky posilující oslabenou imunitu | Naučit se .CZ

UživatelUživatel: Neznámý | Přihlásit se | Zaregistrovat se | Domů

Kategorie

Potravinové doplňky posilující oslabenou imunitu

<< Zpět na přehled článků

Přidáno: 30.10.2010

V minulém článku jsme nakousli souvislost mezi stravou a odolností našeho organismu vůči virům a bakteriím.

Řekli jsme si něco o tom, proč je důležité rozlišovat, jak se stravujeme v zimě a jak v létě. Dnes se na stravu podíváme z pohledu vyrovnanosti kyselin a zásad v našem organismu. Je potřeba, aby  pH lidského těla (krve) bylo vyrovnané, což obnáší hodnotu v rozmezí 7,2- 7,4. Není tak těžké zjistit, jak jste na tom. Stačí v lékárně či zdravotnických potřebách koupit náležité lakmusové papírky a ze své moči zjistíte vaše pH. Pozor! V průběhu dne se mění. Vliv má nejen to co jste snědli či vypili, ale i to, zda jste vyspaní či ve stresu. Můžete si tak sami sebe otestovat a změřit se ráno, v poledne i večer a sami uvidíte, jak jste na tom.

            V naprosté většině případů asi zjistíte, že jste kyselí. (Snad jen fyzicky. I když zde existuje přímá souvislost mezi kyselostí fyzickou a psychickou: je-li vaše krev či moč kyselá, vede to k únavě a vyčerpání, což může vaše okolí někdy zjevně vnímat jako vaši kyselost :-(. Proč to? Překyselení organismu je dnes velmi časté a vedou k němu nepřirozené stravovací návyky, nedostatek vitamínů a minerálů, stres, málo odpočinku, málo pohybu, množství toxických látek v ovzduší, potravinách a lécích.

            Tělo vytváří částečně kyseliny samo (např. žaludeční šťávy), zásady však získává jen ze stravy. Bohužel většina potravin, které modernímu člověku chutnají, je kyselinotvorných (káva, alkohol, cukr, potraviny rychlého občerstvení jako jsou hamburgery, hranolky atd., bílé pečivo, všemožné laskominy ve formě sušenek, tatranek, čipsů a dalo by se ještě dlouho pokračovat). 

            Potraviny zásadotvorné jsou např. zelený čaj, bylinkové čaje, neperlivá minerálka, banán, bramborová polévka, brokolice, celer, cibule, červená řepa, červené zelí, česnek, dýně, fazole, kapusta, kdoule, kedlubny, květák, ředkvičky, řeřicha, grahamový, celozrnný a žitný chléb, brynza, tvaroh, slunečnicový olej, natural rýže, sójové klíčky, polévková zelenina, šípky, slepice, telecí, filé, treska, umeocet a spousta dalších. Zásadotvorné potraviny a jejich úpravu skvěle používá makrobiotická kuchyně. Pokud se alespoň něčemu z makrobiotiky naučíte, rozhodně si prospějete. Naučíte se z ní využívat více potravin, než jste zvyklí v běžném jídelníčku mít.

            Dalšími důvody překyselení organismu jsou stres, málo pohybu a špatný pitný režim. Dostatek tekutin poskytuje tělu možnost vyplavovat toxiny a ulehčí práci ledvinám a tím snadněji odbourává kyseliny. Při nedostatku pohybu plíce vydýchají málo kyselin. Sport a náročnější pohyb, pobyt venku dopřávají tělu zvýšený výkon plic a tím více kyslíku pro tělo a tím menší tvorbu kyselin.

            Dostatek minerálů a vitamínů umožňují tělu dobře trávit a zlepšují látkovou výměnu. Takže syrová zelenina je pro nás důležitá nejen jako zdroj vitamínů a minerálů, ale také jako zdroj enzymů. Enzymy zrychlují a řídí všechny biochemické děje organismu. Jsou nezbytné pro štěpení a trávení bílkovin.

            Strava se tak velkou měrou podílí na naší psychické pohodě, fyzické odolnosti a imunitě. Střeva jsou podle čínské medicíny pod vládou prvku kovu. Stejně tak jako plíce a kůže. Špatný stav naší střevní flóry tak má přímou souvislost s astmatem, ekzémy, zahleněním dolních dýchacích cest. Tlusté střevo má za úkol zbavit tělo veškerých jedovatých, kvasících a hnijících odpadních látek. Hraje nezastupitelnou roli ve fungování imunitního systému. Navíc podzim je pod nadvládou prvku kovu. Chceme-li zlepšit svou imunitu na podzim a připravit své tělo na zimu, zaměříme se právě na detoxikaci tlustého střeva a potravinové doplňky související se zdravým osídlením střevní flóry a doplněním vitamínů, minerálů a enzymů pokud možno v přírodní formě. Nechceme přece své tělo zatěžovat dalšími toxiny z různých chemických léků.

            Ideálními doplňky jsou Chlorela (detoxikuje, podporuje tvorbu prospěšných bifidobakterií, pomáhá při zácpě, posiluje imunitní systém, regeneruje organismus), Spirulina (sladkovodní řasa obsahující všechny minerály a vitamíny, zlepšuje stav cév, snižuje cholesterol),  Kordyceps (vysoce efektivní k posílení imunity, přírodní antibiotikum- streptokoky, stafylokoky, pneumokoky, podporuje vitalitu organismu), Ganoderma Lucidum (zlepšuje stav jater, detoxikuje, zvyšuje imunitu).

            Nejlepší zkušenosti mám s produkty čínské medicíny firmy Tiens www.cinskamedicina-tiens.cz (Cordyceps, Spirulina, Biologický vápník, Chitosan). Dále bych nyní na podzim doporučila z firmy Energy www.energy.sk/cz/ produkty Drags Imun (pryskyřice z rostliny Croton lechleri, má silné antibakteriální, protivirové, protiplísňové a hemostatické vlastnosti, posiluje funkci jater, sleziny). Vironal harmonizuje činnost střev, vhodný na symptomy vztahující se k dráze plic: astma, kašel, dušnost, virové infekce podzimu, Grepofit pomáhá při akutních virových infekcích, Probiosan je probiotický komplex vhodný k regeneraci střevní flóry, Audiron k zevnímu použití je vhodný hlavně při zánětech středouší, ale má bohaté další využití, Imunosan a  Geriatrim jsou výborné doplňky na podporu imunity, Cytosan je  širokospektrální regenerační a detoxikační preparát, Biomultivitamín a Fytominerál jsou skvělé pro doplnění vitamínů a minerálů, navíc vyrobené v koloidní, tedy pro tělo nejlépe vstřebatelné formě a na konec chci zmínit Balneol - humátovou koupel a Spiron - bioinformační sprej s éterickými oleji, který krásně voní, zklidňuje a čistí vzduch od virů a bakterií (ideální v prostředí, kde se schází více lidí a přenášejí si své bacily).

            Skvělé přírodní věci má firma Weleda www.weleda.cz , např. Rakytníkový a Švestkový sirup. Výbornou zkušenost mám s homeopatickými preparáty firmy Heel. Např. Husteel na kašel, Lymphomyosot při zvětšených mandlích, otocích, čistí lymfatický systém, vhodný při opakovaných angínách, Engystol při nachlazeních, katarech horních cest dýchacích virového původu, brání množení virů, působí i preventivně,  Bronchalis-Heel při kašli, bronchitidě, kapky do nosu Euphorbium compositum- Heel L zvlhčují sliznici, mají protivirový a protialergický účinek.

            Homeopatika od Boironu jako Oscillococcinum, které lze brát preventivně 1dóza týdně při chřipkovém období, 1dóza denně při epidemii, při počínajícím onemocnění 1dóza ihned a zopakovat 2-3x po 6hodinách, při rozvinutém onemocnění 1dózu ráno a večer +  Paragrippe 2tabletky každou hodinu po dobu 1 až 3dnů . Popisuji zde podrobně dávkování, protože v lékárně se to pravděpodobně nedozvíte. Ledaže byste narazili na magistra- homeopata nebo alespoň sympatizanta, protože homeopatika jsou u nás stále na okraji medicíny. Nejraději by je zakázali, i když na západ od nás je lékaři velmi úspěšně používají. Od Boironu na kašel Stodal kapky, ev. Bryonii 5 nebo 9CH 5 granulí každé 2hodiny při suchém kašli, ev. Ipecacuanha 9CH při spastickém, dávivém kašli 5gr. co 2hodiny. Při bolestech v krku Homeogene 9 1tabletu každou hodinu + Belladonu 9CH při horečce a suchých sliznicích 5gr. co 2hodiny, ev. Mercurius solubilis při zarudlém hrdle, sklonu k hnisání mandlí taltéž 5gr. co 2hodiny. Na rýmu Coryzalia 1tableta každou hodinu.

            Vše jsou to má doporučení k nynějšímu podzimnímu období, které je specifické pro náš organismus. Je jen na vás, k čemu máte blízko, co vám vyhovuje. Pochopitelně doporučené preparáty zde doporučené jsou v různých cenových relacích, takže záleží na vás. Potravinové doplňky čínské medicíny od firmy Tiens jsou drahé, ale musím říct, že má zkušenost říká, že za tu cenu fakt stojí a pokud se dlouho potácíte s určitými problémy, bakteriemi (např. Borreliozou, Chlymidiemi), vřele doporučuji. Důležité je dávkování. Při akutních potížích nebo dlouho trvajících musíte brát vyšší dávky.

            Specifickou skupinou potravinových doplňků jsou detoxikační preparáty MUDr. Jonáše. Jsou výborné, vřele doporučuji, ale jejich nasazení je potřeba po individuální konzultaci. Takže pokud je používáte a znáte, velmi chválím, ale zde se jim věnovat nebudeme. Ostatně u všech potravinových doplňků je lepší se poradit s odborníkem. Je pak lepší i výsledek.

             Více informací o těchto produktech najdete na webových stránkách. Dotazy zodpovíme i na tomto webu.  Při závažných onemocněních je vhodné se poradit s lékařem, rozhodně sami nevysazujte lékařem naordinované léky, obzvláště ty, které řeší chronické a systémové potíže (srdeční potíže, krevní tlak, cukrovka atd.) Někdy je těžké probírat potravinové doplňky a homeopatika s ošetřujícím lékařem. Můžete si najít lékaře, se kterým lze otevřeně hovořit i o alternativě, eventuelně můžete navštívit Ordinaci MUDr. Rosslera v Olomouci. Kontakt také na těchto webových stránkách.

            I já jsem ochotná na vaše dotazy zde odpovědět. Jsem si vědoma stručnosti, na druhé straně obsáhlosti tohoto článku.  Podrobněji se stravou budeme zabývat dále a příště si něco řekneme o bylinkách, obkladech, zábalech a koupelích.

            Přeji vám pevné zdraví a psychickou pohodu. A nebuďte kyselí!

 

 Ivona Chytilová

Vložit nový příspěvek

Vaše jméno
Text
Antispam
Opište kód z obrázku

Související články

Diskuze k tomuto článku

Jana - 25.11.2014 12:59

Já souhlasím s Agátou, na ten biopron a vlastně obecně na probiotika jsem přišla až díky tomu, že jsem brala po několika letech antibiotika a paní v lékárně se mě zeptala, jestli k nim chci i probiotika (přiznávám, že jsem v tu chvíli netušila, o čem to mluví). No a zjistila jsem, že mi pomáhají nejen na imunitu, ale i na zažívání, takže ty slabší beru pravidelně dlouhodobě na zažívání a ten silnější biopron premium jen když beru antibiotika a nebo na podzim, kdy je pro mě asi nejvíc krizové období :/

Agáta - 09.11.2014 14:16

Dobrý den, já tedy řeším posílení oslabené imunity hlavně v době kdy beru antibiotika. To se vždy potom čítím jako mátoha. Mívám tožiž často záněty spodku a na to dostávám atb a na podzim mě nemine nějaká ta chřipka, takže na podzim vždy používám Biopron premium od Valosunu, který mi pomáhá na poslílení imunity po užívání atb a zároveň jako prevenci před dalšími případnými nemocemi. Jinak samožřejmě ovoce a zelenina často taky vařím z hlívy. a miluji kyselé zelí!!!

Lea - 04.11.2014 10:39

Já jsem taky nikdy neměla potřebu nějak extra podporovat imunitu, od té doby co se mi ale pomalu co druhý měsíc udělal opar a bolelo mě v krku jsem se rozhodla něco dělat, samozřejmě hodně ovoce, zeleniny, jenže to nestačilo. Koupila jsem si hlívu ústřičnou s tradičníma českýma bylinkama a ta? Je nejlepšíí, jsem z ní úplně nadšená, nejen, že podporuje imunitu ale taky je dobrá na trávení a čistí tělo.

Vlaďka - 22.09.2014 20:46

Já osobně ještě před pár lety vitsmínové doplňky a doplňky stravy vůbec neuznávala.Přišlo mi to jako zbytečně vyhozené peníze. Vitamíny jsem začala řešit až přišly děti a vlastně ještě později, až začali děti chodit ze školky nemocné. Musím podotknout, že je s manželem vedeme ve všech směrech ke zdravému životnímu stylu, jedí ovoce a zeleninu sportují a přesto...Začali jsme marťánky a teď užívají Laktobacílky, myslím že fungují a navíc jim chutnají, mají višňovou příchuť a jsou cucací. Takže u nás vitamíny užívají hlavně děti...

Lenča - 03.07.2014 20:20

Já se teda snažím posilovat tu imunitu hlavně ovocem a zeleninou a celkově takovým zdravým životním stylem, ale je fakt že na podzim si vždycky pomáhám klasickýma probiotikama biopron forte, protože je mám odzkoušené, ale jinak se snažím spíš to přirozenou cestou, nicméně chválím kvalitní a zajímavý článek.