Jazykové školy a jejich specifika - škola rodinného typu | Naučit se .CZ

UživatelUživatel: Neznámý | Přihlásit se | Zaregistrovat se | Domů

Kategorie

Jazykové školy a jejich specifika - škola rodinného typu

<< Zpět na přehled článků

Přidáno: 07.09.2012

Brrrrrr. Začal další školní rok. Většina dětí už dostala rozvrhy, rodiče ve večerních hodinách obsadili supermarkety a vybrakovali papírnictví.

Je čas se zabývat kurzy nebo vytahovat kostlivce ze skříně. Jak na tom jsou vaše děti s angličtinou? A co vy? Přemýšlíte o aerobiku pro šedé buňky mozkové? Ale kde? Můžete si prohlédnout rubriku hledám učitele/žáka na těchto webových stránkách nebo zkusit štěstí v některé z jazykovek ve vašem okolí. Vyzpovídala jsem pro vás majitele dvou zcela odlišných agentur. Malé, s komorní atmosférou a rodinného typu a té největší v mém okolí, schopné uspokojit široké spektrum studentů. Vy sami si udělejte obrázek, kam se přihlásíte.

Martina HejtmanováMartina Hejtmanová je majitelka jazykové agentury Fine English v Olomouci, lektorka, žačka, máma, manželka a novopečená majitelka jorkšíra v jedné osobě.

Proč bych měla otevřít dveře k vám do jazykovky?

Když se řekne, že jsme jiní, je to trochu klišé, ale od studentů jsem si několikrát vyslechla, že jsme jiní. Vycházíme jim vstříc, s každým zacházíme individuálně a to, co mu bude vyhovovat, mu nabídneme.

Nabízí se otázka, jak to zvládnete?

Zatím jsem to zajišťovala sama, a proto to bylo jednoduché. Každého jsem znala osobně popovídala si o jeho potřebách, co by chtěl. Tím pádem to je jednoduché. Ale, studentů nám začíná přibývat, asi protože to děláme opravdu jinak, tak jsem si potřebovala sehnat dalšího učitele, který bude učit se mnou. Ale potřebovala jsem, aby se na to koukal stejně jako já. Z několika učitelů jsem si musela vybrat toho, který umí perfektně anglicky a hlavně rozumí lidem.

Vnímat každého člověka musí stát hodně času a energie. Kolik času jste věnovala ze začátku Fine English?

Ze začátku to bylo hodně náročné, neměla jsem hodně studentů a to znamená i málo financí. Přesto všechno jsem zaťala zuby, vydržela a po čase si o mně lidé začali vyprávět a začali dovádět známé. Ze začátku jsem nestrávila tolik času v práci, ale bylo to náročné, co se týče zajištění rodiny. Teď se to přehouplo na druhou stranu. Studentů máme hodně a je málo času na rodinu.

Kdy vznikla Fine English?

V roce 2009 jsem začala učit, ale vůbec to nebyla jazykovka Fine English, byla jsem to jenom já a mých 5 studentů. Během půl roku se všechno začalo rozjíždět a v roce 2011 vznikla jazykovka Fine English.

Vím, že jste původem z Kladna. Jaké to je rozjíždět jazykovou agenturu v městě, které navíc neznáte?

Ze začátku bylo těžké někoho vůbec sehnat. Prošla jsem si tím, že jsem si roznášela letáky, dělala si sama webové stránky, sama jsem obvolávala klienty. Pak, během půl, tři čtvrtě roku se to rozjelo.

Co se týče Olomouce, je to skutečně studijní město. Je tady hodně studentů a také jazykovek a soukromých lektorů. Naši studenti, kteří si prošli jinými agenturami, mi říkali, že si tam připadali jen jako další v řadě a nikoho nezajímalo, jestli se v hodině dostali vůbec ke slovu.

Co vás naplňuje a pohání dál?

Na kempu, který jsem pořádala tyto prázdniny, jsem mohla vidět, jak jedna z mých prvních studentek, která ke mně přišla a neuměla ani slovo anglicky, dokáže mluvit s rodilým mluvčím, dokáže mu říct, hele tomu nerozumím, vysvětli mi to, dokáže se ho ptát a je z ní cítit sebevědomí.

Myslím, že není potřeba za rok projít učebnici, ale naučit lidi to, co chtějí.

V čem vám ostatní budou jen stěží konkurovat?

Jsem zároveň majitelka, pokud to tak mohu říct a lektorka. To znamená, že vše dělám proto, že je to moje a chci to udělat co nejlíp. Vybírám si lektory, kteří mají stejnou filozofii.

Co vám podráží nohy v podnikání?

Mrzí mě, že soukromé školy nemají stejná práva jako školy státní co se týče přístupu lektorů ke vzdělání, byť i my vzděláváme děti, školáky a dospělé. MŠMT zorganizovalo a zaplatilo pro školy týdenní přípravný kurz s mezinárodní zkouškou učitelství TKT, zatímco my za to musíme vydat nemalé peníze. Určitě bychom přivítali změnu.

Mimo denní výuky, co ještě nabízíte?

Jsou to prázdninové kempy s angličtinou, tedy původně jsem chtěla, aby byly prázdninové, ale studenti si je prosadili co půl roku. Beru tam i rodilé mluvčí, protože ať se snažím, jak chci, naučím studenty gramatiku, slovíčka, nikdy je nemohu naučit se nebát mluvit s cizincem. K tomu mají prostor na kempu.

Zajišťujete lektorů vzdělání?

Navštěvujeme s lektory semináře a mým snem je mezinárodní zkouška z učitelství anglického jazyka pro mé lektory.

Co vás překvapilo ve výuce jazyků?

Za co jsou lidé ochotní platit a jak to je jinde. Lidé si dopředu nezjistí, jak bude vypadat jejich kurz.

Jak se vám daří skloubit rodinu a práci?

Loni to bylo náročné, pracovala jsem od sedmi do sedmi. Letos jde můj syn do druhé třídy a řekla jsem si, že budu pracovat jen dopoledne a dvě odpoledne v týdnu. Byť mám svou práci velmi ráda, je mi líto, že netrávím víc času s rodinou.

Proč jste se rozhodla učit?

Po škole jsem učila na ZŠ anglicky a to mě opravdu bavilo. Pak jsem se přestěhovala, změnila práci a to nebylo ono. Do práce jsem se netěšila. Když mi nabídli výuku angličtiny, nerozmýšlela jsem se. To je to, co mi sedí, baví mě to a naplňuje.

Umí váš syn anglicky?

Loni začal s angličtinou v první třídě, ale to bylo hlavně o slovíčkách. Letos jsem se rozhodla, že ho hodím do vody a bude chodit ke mně, tedy k jinému lektorovi. Takže určitě anglicky umět budeJ . Myslím si, že to je důležité pro jeho budoucnost.

 Máte životní motto nebo vzor?

Tatínek mi říkával: „Jaký si to uděláš, takový to budeš mít." Tohle motto mám na mysli jak v práci, tak doma.

Fine English má tři lektory, včetně Martiny Hajtmanové a letos se jejich řady rozrostou o rodilého mluvčího přímo z Cambridge. Vyučují jak dospělé, tak děti v kurzech i individuálních hodinách. Sídlí v centru Olomouce, v Sokolské ulici, kde mají k dispozici dvě prostorné a útulné učebny. Další důležité informace najdete na:   http://anglictinaolomouc.webnode.cz/

 

Denisa Bartková

Bartkova@naucitse.cz

 

Fotogalerie článku

Vložit nový příspěvek

Vaše jméno
Text
Antispam
Opište kód z obrázku

Diskuze k tomuto článku

K tomuto článku zatím nejsou žádné příspěvky.