Výuka Aj- lektor vs jazyková agentura | Naučit se .CZ

UživatelUživatel: Neznámý | Přihlásit se | Zaregistrovat se | Domů

Kategorie

Výuka Aj- lektor vs jazyková agentura

<< Zpět na přehled článků

Přidáno: 17.09.2011

S novým školním rokem se rozbíhají i kurzy anglického jazyka. Žáci hledají lektory, noví lektoři hledají práci. Jak to je s jazykovými agenturami a soukromým lektorstvím?

Klientům, co se chtějí vzdělávat  - jazykových agentur za posledních deset let vyrostlo jako hub po dešti a jejich nabídka je široká.  Díky konkurenci na trhu se služby a systém práce zlepšily, přijímání nových lektorů se značně zpřísnilo. Většina agentur standardně vyžaduje zkušenosti s výukou, vysokoškolský titul a mezinárodní zkoušky z jazyka, který lektor vyučuje. Dávno tomu, co výuka jazyka byla studentská práce! Samozřejmě jsou i výjimky. Nejlepší odrazový můstek je cena. Pohybuje se od 550-750,-  Kč za 90 minut individuální výuky. Cenový rozsah je dán délkou dojíždění, úrovní kurzu a množstevní slevou. Mějte na paměti, že nízká cena za kurz může znamenat špatně zaplaceného lektora. Mzda za 90 minut výuky se pohybuje v rozmezí 240-360,-. Tuto částku musí lektor zdanit, většina pracuje na živnostenský list. Připočítáte-li ještě čas strávený přípravou na výuku, případně dojížděním, 240,-  Kč není mnoho. Některé šetřivé agentury neplatí také dojíždění do ostatních měst, takže náklady na provoz auta jsou zcela v režii lektorů. Z těchto důvodů se může stát, že za rok vystřídáte i tři lektory, čímž placení agentury postrádá význam. V každém případě platí, že najmutím jazykové agentury platíte jak lektora, tak kancelář a management zaštiťující výuku. Jste-li jednotlivec nebo firma poptávající pár výukových kurzů, stojí za to se poohlédnout po soukromém lektorovi. Ostatně, ti, co učí v „Jazykovkách", vás mohou učit i soukromě! V žádném případě nevěřte tomu, že jazykové agentury školí své lektory! Toto zajišťuje snad jediná olomoucká agentura, a to 1-2x za rok. V běžných případech si lektor musí vše hradit sám a záleží na jeho disciplíně, zda bude investovat do svého rozvoje. Kvalita výuky se odvíjí od kvality lektora, nikoli od agentury. Ptejte se na reference samotného lektora, ne agentury, ta vás učit přeci nebude!

Lektorům, co hledají práci - z předchozích slov je jasné, že spousta agentur si vybírá. Pokud začínáte, budete si těžko vybírat, spíše musíte brát, co je. Plus je relevantní vzdělání, pobyt v zahraničí a reference. Nač si dávat pozor? Při podpisu smlouvy hlavně na vaše práva a povinnosti. Agentury vás budou sankciovat při nedodržení různých lhůt- pozdní odevzdání výkazu, faktury, hodnocení, sylabu, .... Poplatky jsou v řádech stokorun. Některé agentury vám třeba strhnou 10-20,-  Kč za každou odučenou hodinu v měsíci, což je hodně. Je ve vaší smlouvě zakotven sankční poplatek za pozdní platbu ze strany agentury? Za práci zdarma účty nezaplatíte. Jak je to s dopravou na výuku? Zaručí vám agentura písemně úhradu nákladů spojených s provozem vozidla nebo nákladů na vlak? A co výukové materiály? Dodá vám výukové materiály a podmínky k výuce? Podívejte se, jak vypadají auta, která lektoři využívají. Jsou stará nebo nová? Zažila jsem i agenturu, jejíž auta měla najeto přes 500 000km a každý měsíc byla na opravě- spojka, brzdy, .... Životu nebezpečné rakve, ale dokud se nic nestane, je vše v pořádku. Že se vám nechce v ničem takovém jezdit? To je váš problém, vezměte si na své náklady vlastní auto.

Výjimečně vás agentury zaměstnají, většinou musíte mít živnostenský list. Zpravidla dostáváte hodinovou mzdu. Ta je buď paušální, př. 280,-/90min bez dalších bonusů, nebo dostanete základ př. 230,-/90min, plus 20,- za každou odučenou hodinu při včasném odevzdání výkazu, plus 10,- za každou odučenou hodinu, pakliže máte 10 a víc kurzů týdně apod. Zní to lákavě? Dávejte si pozor. Ač je pohodlné si nabrat spoustu kurzů u jedné agentury a celý týden učit jen pro ni, dostáváte se do nerovné pozice. Na jednu stranu pracujete pro jednoho zaměstnavatele, na stranu druhou máte živnostenský list, takže když se vám něco nebude líbit, nebo vy se okoukáte agentuře, jednoduše vás vyhodí bez nároku na odstupné. Soukromý lektor, který se výukou živí, musí mít stále na paměti, že má živnostenský list. Jste podnikatelé, a jakožto takoví byste si měli hledat klienty jak z řad veřejnosti, tak firem a agentur. Bojíte se oslovovat lidi a nabízet jim své služby? Pracujte minimálně pro dvě jazykové agentury. Nemáte problémy oslovit firmu či širokou veřejnost? Zaměřte se sami na sebe. Jak jsem zmínila, jste živnostníci, na vás je, komu dáte svůj čas.

Jaký je váš názor a zkušenost?Napište nám!

Denisa Bartková

Fotogalerie článku

Vložit nový příspěvek

Vaše jméno
Text
Antispam
Opište kód z obrázku

Diskuze k tomuto článku

Pavel Brabenec - 11.12.2014 12:52

Dobrý den, pokud pracujete jako lektor, trenér či instruktor a hledáte práci nebo radu, tak navštivte službu www.znamylektor.cz

Helena - 26.09.2013 12:20

Dobrý den, potřebuji radu. Na škole organizujeme kurz angličtiny pro učitele. Lektorkami jsou naše kolegyne, které nemají ŽL. Potřebujeme kurz dostat do účetnictví. Naše skola má ŽL na pořádání kurzů. Lektroky by pak mohly pracovat na dohodu. Paní účetní trvá na ŽL. Je v tomto případě, kdy nepotřebujeme po absolvování kurzu žádné osvědčení či certifikát, jen znalosti a dovednoti, opravdu jejich ŽL podmínkou? Děkuji za rady.