Nový školní rok | Naučit se .CZ

UživatelUživatel: Neznámý | Přihlásit se | Zaregistrovat se | Domů

Kategorie

Nový školní rok

<< Zpět na přehled článků

Přidáno: 05.09.2011

Odstartoval ve čtvrtek tento týden. I když nesledujete kalendář, poznáte to na plných silnicích a parkovištích.

Trasa, která autem o prázdninách trvá 20 minut, Vám přes školní rok vezme minut 30, a to nepočítám čas strávený zoufalým objížděním plných parkovacích míst mezi 07:30 a 17:00. V tuto dobu už končí i většina mimoškolních kurzů. 

Pamatujete si, jaký byl minulý školní rok? Naučitse.cz ve zkratce přináší ohlédnutí za nejdůležitějšími událostmi a nastíní, co lze očekávat.

Státní maturity

Snad největší poprask způsobily v našem školství za minulý rok státní maturity. Zeptáte-li se středoškolských pedagogů, nejdříve se zašklebí, následně pronesou pár nelibých slov. Špatně zorganizované, plýtvání času, spousta úředničiny a nezaplacené práce navíc, byť jim byla odměna dopředu přislíbena, to jsou nejčastější ohlasy. Inu co bylo včera zakázáno, je dnes dovoleno, aby mohlo zítra být zase zakázáno. Státní maturity stály rozpočet cca 680mil korun a byly připravovány cca 10 let. Měly proběhnout o rok dříve, přesto se i v odloženém termínu nevyhnuly mračnu pochyb. Nejvíce je Cermat, tvůrce maturit, kritizován za nezveřejnění testů a správných odpovědí, dále pozdní zveřejnění výsledků, pročež se žáci nemohli odvolat v řádném termínu. Ale důvtipní studenti a hackeři překonali počítače Cermatu a veřejnost se nakonec mohla dozvědět, za co vlastně platí daně a jak testy vypadaly. Samozřejmě se vše neobešlo bez právních přestřelek, od kterých Cermat nakonec upustil. Zajímavé informace se dozvíte na serveru http://eduin.cz/ . Snad jen dodám, že podobné tajnosti ohledně maturit dělá už jen Turecko,a  i slavné Cambridgeské testy z Aj jsou po proběhnutí zkoušek volně přístupné včetně správných odpovědí. 

Srovnávací testy na základních školách

Na konci druhého pololetí minulého školního roku proběhly na základních školách zkušební srovnávací testy. Jejich cílem bylo zjistit, jak na tom základoškoláci jsou. Ti dopadli v evropském srovnání PISA v roce 2009 katastrofálně a zaznamenali největší propad ve vzdělání ze všech srovnávaných zemí. Ministr školství Dobeš by rád viděl ostré spuštění celoplošných testů žáků 5. a 9. tříd již v červnu roku 2013. Chtěl by jím také nahradit přijímací zkoušky na střední školy. Trochu mi to zavání fiaskem státních maturit a dalším způsobem, jak školám snížit dotace. Ve hře je totiž i odstupňování dotací podle úspěšnosti žáků. Proto se tomuto tématu budu věnovat v dalších článcích.

Učitelské platy nebyly sníženy

Učitelé unikli, na rozdíl od zbytku státních zaměstnanců, celoplošnému snížení mezd o 10%. Ba naopak, začínajícím kantorům základních škol byla navýšena hrubá mzda o 5 000Kč měsíčně výměnou za pětiletou smlouvu. V průběhu dalších let čeká na kantory další zvyšování platů. Jako poslední na řadě jsou vysokoškolští profesoři, vláda přitom chce zavést školné ve výši až 10 000Kč za semestr. Zátěž na rodiče se tímto krokem zvýší a je logické, kdo ono zvýšení mezd zaplatí.

A co si o změnách ve školství myslíte vy?

Denisa Bartková

 

Fotogalerie článku

Vložit nový příspěvek

Vaše jméno
Text
Antispam
Opište kód z obrázku

Diskuze k tomuto článku

K tomuto článku zatím nejsou žádné příspěvky.