Mezinárodní zkoušky- Cambridge nebo City&Guilds 2.část | Naučit se .CZ

UživatelUživatel: Neznámý | Přihlásit se | Zaregistrovat se | Domů

Kategorie

Mezinárodní zkoušky- Cambridge nebo City&Guilds 2.část

<< Zpět na přehled článků

Přidáno: 25.04.2011

V minulém článku jste se mohli seznámit se zkouškami City&Guilds. Dnes představím známějšího sourozence – Cambridgeské zkoušky. Jarní kolo testů skončilo minulý týden a právě teď všichni kandidáti běží zhruba měsíc a půl dlouhý maraton čekání na výsledky.

Pro koho jsou Cambridge vhodné?

Pro každého, kdo si chce vyzkoušet úroveň znalostí. Před zhruba 130 lety mohli cizinci skládat pouze jednu zkoušku, nyní známou jako CPE (Certificate of Proficiency in English). Dnes se  jmenuje FCE (First Certificate in English) a vysloužila si renomé nejčastěji skládané Cambridgeské zkoušky. Tři miliony lidí ze 130 zemí světa se každý rok rozhodnou pro jednu ze zkoušek všeobecné, obchodní, právnické, finanční, nebo univerzitní a profesní angličtiny. V nabídce je k mání také angličtina pro pobyt a studium v zahraničí, pro základní a střední školy nebo mezinárodní zkoušky pro učitele Aj.

Angličtina pro pobyt a studium v zahraničí je zkouška, kterou ročně skládá až 1 milión uchazečů. Její oficiální název zní IELTS (International English Language Testing System) a má dvě podsekce-akademickou a všeobecnou. Zkoušky probíhají každý měsíc v Praze a ve vybraných termínech v Brně. Výsledky se dozvíte již 13. den.  Na rozdíl od klasických Cambridgeských testů nemusíte dosáhnout úrovně, kterou si zvolíte, abyste prošli. Zkoušky mají v obou modulech stejnou formu pro všechny uchazeče a podle počtu správných odpovědí je vyhodnocena vaše úroveň Aj a následně vystaven certifikát. IELTS vznikly za podpory University of Cambridge ESOL Examinations, the British Council a IDP Education Australia. Uznávají je univerzity v anglicky mluvících zemích a jsou vhodné pro ty, kteří zde chtějí studovat nebo žít.

Angličtina pro základní a střední školy je ucelený systém zkoušek probíhajících přímo na škole, kde se dítě učí. Monitoruje pokrok studenta a je vhodný pro děti od 7 do 16 let. Pro ty nejmenší ve věku 7-12 let jsou určeny YLE (Young Learners English Tests) .  Aby dětičky nebyly stresované, mají hravou formu a každý uchazeč získá certifikát. Vyšší úrovně-KET, PET a FCE for Schools jsou vhodné pro žáky od 11 do 14, resp. 12-16 let. Od klasických testů KET, PET a FCE se liší pouze zaměřením a certifikát získá jen ten, který splní vybranou úroveň.

KET, PET, FCE, CAE, CPE jsou jazykové zkoušky vhodné pro dospělé, resp. od 17 let. Konají se ve třech termínech -jarní, letní a zimní. Novinkou jsou CB (computer based) testy, které můžete skládat na počítači. Pro ty jsou vypsány termíny na duben a přelom září a října a pořádají se v úrovních PET, FCE a CAE. Nejpopulárnější jsou FCE. Svědčí o dobré jazykové vyspělosti a sama bych je doporučila jako odrazový můstek k vyšším testům.  CAE a CPE jsou vhodné pro ty, které angličtina opravdu baví a chtějí na ní postavit kariéru.

Zkoušky lze skládat na 11 místech v ČR. Zvolíte-li si však tu, která nemá dostatečný počet žadatelů poblíž místa vašeho bydliště, je dost pravděpodobné, že si budete muset udělat výlet do Prahy či do Brna. To se týká hlavně tesů z finanční, právní, obchodní angličtiny a  testů CPE obecné angličtiny. Protože Cambridgeské zkoušky stojí nemalý peníz, můžete si je vyzkoušet nanečisto. Tento výsledek se  nikde nepíše, slouží pro vaši orientaci. V Olomouci je pořádá Knihovna UP-Britské centrum ve spolupráci s Mgr. Davidem Livingstonem, oficiálním examinátorem Cambridge ESOL.

 

Denisa Bartková

 

Odkazy:   http://www.upol.cz/struktura-up/univerzitni-zarizeni/knihovna/top/soucasti-knihovny/britske-centrum/jazykove-  zkousky/

              http://www.britishcouncil.org/cz/czechrepublic.htm

              http://www.cambridgeesol.org/index.php

              http://www.ielts.org/default.aspx

Vložit nový příspěvek

Vaše jméno
Text
Antispam
Opište kód z obrázku

Související články

Diskuze k tomuto článku

Bridged India - 13.03.2018 12:11

Bride-ed.in offers the best study abroad courses for Indian students