Mezinárodní zkoušky- Cambridge nebo City&Guilds | Naučit se .CZ

UživatelUživatel: Neznámý | Přihlásit se | Zaregistrovat se | Domů

Kategorie

Mezinárodní zkoušky- Cambridge nebo City&Guilds

<< Zpět na přehled článků

Přidáno: 17.04.2011

S jarem přišel i nový zkouškový rok. Studenti angličtiny si mohou vybrat z plejády státních i mezinárodních zkoušek.

Proč se vlastně dobrovolně vystavovat stresu a platit nemalé peníze? Certifikát může sloužit jako psychická podpora, když učitelka ve škole má řekněme zkreslenou představu o znalostech žáka. V tomto případě je velice dobré nechat dítě složit jednu z mezinárodních zkoušek, které jsou samozřejmě koncipované i v úrovních pro děti. Zapomeňte na nejčastěji udávaný důvod, že vám pomůže při hledání zaměstnání. Tuzemští zaměstnavatelé z valné většiny nemají čas zkoumat, co znamená CAE, A2, C1 atd., a v zahraničí je situace podobná. Pro něj je důležité, zda se domluvíte. Jsou ovšem profese, kde je certifikát vyžadován.  Pokud chcete některou zkoušku složit, udělejte to jako završení vašeho studia, cíl, který jste si stanovili. Mezinárodní zkoušky jsou také dobré pro ty, co chtějí studovat nebo jít na stáže do zahraničí.

 

City&Guilds

jsou mezinárodní zkoušky původem z Velké Británie. Ač u nás málo známé, na ostrovech mají více než stoletou tradici. První se konaly v roce 1878 a měly za účel sjednocení národní úrovně technického vzdělání, např. výrobu oceli, bavlny nebo barvení vlny. V tomto duchu se vyvíjely až do dnešní doby, takže mimo anglického jazyka, který rozvedu níže, můžete složit zkoušku třeba z administrativy, zákaznického servisu, stavebnictví, práva, nebo technických oborů. Za zmínku stojí i mezinárodní pro učitele anglického jazyka! To vše se může hodit, máte-li zájem o kvalifikovanou práci ve Velké Británii.

Možná jste nabyli podezření, že jazykové zkoušky jsou pouze okrajovou záležitostí této britské vzdělávací agentury. Není tomu tak!! Stejně jako u známějších cambridgeských zkoušek jsou i tyto seřazeny do šesti stupňů obtížnosti A1-C2. A v čem je rozdíl? Zkoušky mají dvě části. Jedna se skládá ze čtení, poslechu a psaní, má zkratku IESOL, druhá je pouze mluvený projev, tzv. ISESOL. Každou zkoušku můžete složit odděleně, nezávisle na sobě, a obdržíte z ní platný certifikát.  Jeden rok se můžete připravovat na IESOL, pak třeba po roční pauze na ISESOL. Jestli úspěšně složíte obě zkoušky, obdržíte certifikát ESOL dokládající vaši jazykovou kompetenci ve čtení, poslechu, psaní a mluvení v AJ. Další výhoda je, že si čas zkoušky a místo volíte sami, jen se musíte přihlásit 4-6 týdnů předem. Můžete používat anglický výkladový slovník!! Zkoušku můžete skládat se svým učitelem ve třídě nebo v akreditovaném centru. Ústní zkouška, na rozdíl od cambridgeské, probíhá pouze ve dvou, zkoušející a žák, a je nahrávána. Opravený test či hovor kandidát obdrží spolu se zpětnou vazbou, takže ví, nač se v případě neúspěchu zaměřit, či kde, ač úspěšný, má ještě rezervy.

 

City&Guilds v ČR nabízí testy z obchodní a obecné angličtiny pro dospělé a angličtiny pro žáky od 8-14 let. Jejich výhoda je, že test probíhá ve škole, resp. ve třídě, čímž odpadá stresující faktor změny prostředí. Samozřejmostí je přizpůsobení zkoušek kandidátům se specifickými potřebami v učení. Za zmínku stojí i zkoušky pro učitele a z managementu. Bohužel, City&Guilds v ČR nenabízí širší spektrum kvalifikací pro různá odvětví, zkoušek z AJ, jak se můžete dočíst na domovské stránce.

Denisa Bartková

 

Odkazy:   http://www.cityandguilds.com/int-home.html

               http://www.cityandguilds.cz/index.php?cat=5-7-1

 

O cambridgeských zkouškách zase příště.

 

Vložit nový příspěvek

Vaše jméno
Text
Antispam
Opište kód z obrázku

Diskuze k tomuto článku

K tomuto článku zatím nejsou žádné příspěvky.